دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
گالری تصاویر

 • حضور دکتر میرشریفی در حماسه 9 دی
 • حضور دکتر میرشریفی در حماسه 9 دی
 • حضور دکتر میرشریفی در حماسه 9 دی
 • بازدید سرزده دکتر میرشریفی از نیمه شعبان
 • بازدید سرزده دکتر میرشریفی از نیمه شعبان
 • ارسال نمونه بسته های اطلاع رسانی
 • توزیع تراکت های اطلاع رسانی در شبهای قدر
 • اجرای طرح ملی کنترل فشارخون
 • راه اندازی اتوبوس ایدز
 • حضور مدیر شبکه به همراه پرسنل در مزار شهدا به مناسبت هفته بسیج
 • همایش ایدز1
 • همایش ایدز2
 • همایش ایدز3
 • همایش ایدز4

اطلاع رسانی

****

درباره ما

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۱ | 

AWT IMAGE

 

آشنایی با شبکه بهداشت و درمان شهرستان قدس :

شبکه بهداشت و درمان این شهرستان از تاریخ7/6/1389 از شهرستان شهریار منتزع و به صورت مستقل نسبت به ارائه خدمات بهداشتی درمانی اقدام نموده است .

شبکه بهداشت بر اساس شرح وظائف پیش بینی شده در سیستم بهداشتی ( با مدیریت شبکه بهداشتی درمانی) در قالب 14 واحد ستادی به امر برنامه ریزی، هدایت، نظارت، سازماندهی و ارزشیابی برنامه ها در سطح مراکز بهداشت همکاری سایر می پردازد.

این شبکه دارای 5 مرکز سلامت شهری ، 2 مرکز سلامت روستائی،10 پایگاه سلامت شهری و 2 خانه بهداشت، 1 کلینیک بیماریهای رفتاری ، 1 آزمایشگاه مرجع، 1 مرکز طب کار  بوده که نسبت به ارائه خدمات بهداشتی درمانی به جهت پوشش اقدام می نماید .
شهرستان دارای یک بیمارستان 40 تخت خوابی متعلق به سازمان تامین اجتماعی و3 پایگاه اورژانس متعلق به اورژانس شهر تهران می باشد. همچنین شهرستان دارای 111 پزشک عمومی ،58 پزشک متخصص و 70 دندانپزشک،  12 درمانگاه شبانه روزی ، بیش از 58 مطب دندانپزشکی ، 12 آزمایشگاه ، 62 دفتر کار مامایی ، 44 داروخانه فعال ،  11 دفاتر کار  بینایی سنجی ، کار درمانی ، گفتار درمانی و شنوایی سنجی ، 7 مرکز رادیولوژی، 1 مرکز مشاوره و خدمات مامایی، 1 درمانگاه دندان پزشکی  و 12 درمانگاه عمومی، 20 مرکز فعال mmt ، 2 موسسه فیزیو تراپی ، 2 خانه بهداشت کارگری ؛ دو شرکت بهداشت حرفه ای، 2987  کارگاه تحت پوشش ، 27630  مجموع شاغلین کارگاهها  می باشد.

این شبکه دارای 205 نفر پرسنل رسمی ، پیمانی و قراردادی  و خرید خدمت می باشد .
 

اطلاعات عمومی

در اردیبهشت 1388 هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور با ایجاد شهرستان قدس به مرکزیت شهر  قدس که  با ساختـار تقسیماتی بخش مرکزی شامل دهستان های هفت جوی ، دانش و زرنان  با درجه تراکمی زیاد ، در کیلومتر 20 بزرگراه فتح قرار گرفته است موافقت کرد.

شهرستان قدس با مساحت 114 کیلومتر مربع مجاور با شهرستان های کرج و شهریار در غرب استان تهران قرار گرفته است بطوریکه از شرق و شمال شرقی به شهرستان تهران، از غرب و جنوب غربی به شهرستان شهریار و از شمال و شمال و شمال غربی به شهرستان کرج محدود می شود .

جمعیت کنونی 316636 نفر

وسعت 114 کیلومتر مربع

شهرستان قدس با وجود وسعت کم یکی از متراکم ترین و انبوه ترین مراکز استقراری  جمعیتی استان تهران و با اراضی مساعد زراعی و شیبی ملایم رو به نواحی جنوبی قراردارد. یکی از ویژگی های بارز این شهرستان را باید معادن استخراج شن و ماسه ، بر جای مانده از آبرفتهای رود کرج  ،  بخصوص در نیمه غربی دانست . امروزه در این محدوده چندین مجتمع  و شرکت صنعتی به فعالیت مشغولند . چنین پدیده ای در اوضاع  جوی شهرستان قدس نیز تأثیر گذاشته است به طوری که امروزه در غالب اوقات شاهد هوای غبار آلود در آن هستیم .

شهرستـان  قــدس در کوهپـایه های جنوبی البرز و مشرف به دشت شهـریار  از بارندگی متوسط  در حد شهر تهران 250 میلی لیتر در سال برخوردار بوده و شهرستانی مسطح بوده و از مواهب طبیعی چون جنگل، رودخانه، دریاچه و .....  محروم بوده و  منابع  آبی آن بیشتر از چاه های عمیق و  انتقال آب توسط خطـوط  لـوله از سایر حوزه ها و شهرستانها تأمین

 می گردد و به دلیل شرایط ذیل دارای موقعیت جغرافیایی حساسی می باشد:

الف) مجاورت و یا قرار گرفتن بخشی از مسیر محورهای عمده ارتباطی زمینی و هوایی کشور

عبور راه آهن تهران-تبریز

عبور محور چیتگر، مسیر دسترسی شهر تهران با شهرهای غربی استان تهران و استانهای غربی و شمال غرب    کشور

محور کرج با شهریار و سایر شهرهای جنوب غرب استان تهران

ب) عبور خطوط اصلی لوله های نفت و گاز شمال غرب و غرب کشور

ج) قرار گرفتن در حد فاصل کلانشهرهای تهران-کرج و کلانشهر در حال تشکیل بین کرج و شهریار

د) موقعیت ممتاز طبیعی در غرب تهران ( نقطه ای که توسعه و گسترش شهر تهران عمدتاً در آن سمت دیده شده است .

ه) مجاورت و یا تحت پوشش داشتن بزرگترین مراکز تولیدی و صنعتی کشور ( شرکت های ایران خودرو، سایپا، گروه بهمن، نفت پارس و صدها شرکت خصوصی و دولتی دیگر)

و) استقرار یا مجاورت با مراکز مهم نظامی (پادگان الغدیر، خیبر، پژوهشکده مهندسی جهاد، دپو )

تاریخ ، فرهنگ ، زبان، قومیت :

از لحاظ تاریخی شهرستان قدس همان منطقه ای است که در گذشته «قلعه حسن خان» نامیده می شد. درباره  ساخت قلعـه مذکور و وجـه تسمیه آن گفته می شود در اواخر دوران قـاجار میر شکاری به نام  امیر تومان طی سفری از تهران به کرج منطقه ای مستعد و آماده برای عمران و آبادانی را شناسایی کرده و آن را به تصـرف خود درآورده . او با اجـیر کردن و کوچ روستاییان به این سرزمیـن در اندک زمـانی آنرا  به منطقه ای آباد و سرسبز تبدیل می کند و  قلعه ای مستحکم نیز برپا می کند . امیر تومان به  دلیل  علاقه به  فرزند ارشدش قلعه مذکور را قلعه حسن خان می نامد.

در یک  تعریف  شاید بتوان از نظر تنوع  زبان و  قومیـت های مختلف، شهرستان قدس را  یک  ایران  کوچک نامید  بطوریکه  اکثریت  قریب  باتفاق  ساکنین  شهرستـان  مهاجرین  استان ها و   شهرستـان های  مختلف کشور می باشند که زبان و گویشـهای مختلف اعم از آذری ،گیلکی ، مازنی ، کرد، لر ، بلوچ  و سیستانی در آن وجود دارند و همچنین تعدادی از اتباع بیگانه خصوصا افاغنه در شهرستان سکنی گزیده اند.

ورزش های رزمی ، کشتی ، تکواندو ، دوچرخه سواری از عادات شایع مردم می باشد .

شهرستـان قـدس  بیشتـر به عنوان یک شـهر خوابگاهی بوده  و  با عنـایت به نزدیـکی آن به قطـب  صنعـتی استـان تهران  و  کارخـانجات بزرگ و کوچک مستقر در  حواشی بزرگـراه  فتـح  جاده مخصوص و اتوبان تهران کرج ، پذیـرای  ساکنین  و  مهاجرین  به شهر تهـران بوده که  اکثـریت  قـریب  به اتفـاق ساکنین به  شغـل کارگری ، پیشه وری و تا حدودی کارمندی در کارخانجات اطراف اشتغال دارند.

علاوه بر فعالیت های کشاورزی و باغداری بخش دیگری از اقتصاد قلعه حسن خان بر دامداری استوار بود. بدنبال تحولات اجتماعی و سیاسی دهه های اخیر، افزایش جمعیت و رشد مهاجرت بسوی تهران، امروزه منطقه قلعه حسن خان به یکی از مناطق پر جمعیت و متراکم مسکونی حومه تهران تبدیل شده است .

.  


دفعات مشاهده: 2529 بار   |   دفعات چاپ: 147 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر